تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

Fetal abnormality

  fetal abnormailty  یا ناهنجاری های جنینی ، شامل طیف وسیعی از اختلالاتی هستند که جنین را در دوره زندگی درون رحمی، گرفتار می کنند.

  اختلالات جنینی شامل گروه بزرگی از اختلالات سر و صورت، گردن و چانه، پوست، دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه قلبی - عروقی، دستگاه ادراری - تناسلی، اختلالات دیواره شکم، اندامها می باشد.

  علل درگیری عضو ممکن است به علل مختلف مربوط باشد.

  تعدادی از علل مهم و اصلی ناهنجاریهای جنینی در ادامه آمده است:

     1- وجود زمینه ژنتیکی و ارثی مانند سابقه تولد نوزاد ناهنجار در خانواده مانند انواع سندرم ها شامل سندرم داون، سندرم ترنر، تریزومی 13 و تریزومی  18 .

  2- مصرف داروها از جمله داروهای ضد صرع، داروهای زیبایی پوست و مو، داروهای هورمونی و... ممکن است عوارض جنینی گسترده ای که در همراهی با مشکلات عمده مانند شکاف کام، شکاف لب، ناهنجاریهای گوش و چشم، ناهنجاری های قلبی و عقب افتادگی ذهنی و مشکلات و ناهنجاری های پوستی را به بار آورد.

  3- ابتلای مادر باردار به عفونت هایی مانند سرخجه، آبله مرغان، توکسوپلاسموز، سیتومگالوویروس ممکن است جنین را در معرض گروه بزرگی از ناهنجاری ها شامل عقب ماندگی ذهنی، میکروسفالی یا سر کوچکتر از حد طبیعی،  ناهنجاری های گوش و چشم، اختلالات عصب، قرار دهد.

  4-ابتلای مادر باردار به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون بالا، صرع، مشکلات تیروئید، مشکلات تنفسی.

  5-وجود ناهنجاری موجود در فامیل پدر، مادر و یا هر دو.

  6-وجود ناهنجاری مورد نظر در پدر و مادر کنونی در زمان تولد پدر و مادر.

  7-ازدواج فامیلی در صورتیکه مشاور ژنتیک انجام نشده باشد و خطر ریسک ناهنجاریها برآورد نشده باشد و اقدام به بارداری شده باشد.

  8-قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه حتی در زمانی قبل از بارداری.

  9- سن بالائ پدر و مادر و یا سن پائین مادر در زمان بارداری.

  10-تروما به شکم، اختلالات جفت و بنده ناف و مایع آمنیون.

  هر کدام از علل فوق، ناهنجاریهای متعدد در بردارند.

  به منظور دوری کردن از بروز ناهنجاری ها ، می بایست با توجه به نوع علل بوجود آورنده ناهنجاری، در زمانی قبل از بارداری، اقدام به بارداری و یا در طول بارداری، علل کنترل و پیشگیری شوند تا از ایجاد اختلالات  نوزادی، جلوگیری بعمل آید.تعدادی از ناهنجاری ها ممکن است با زندگی و حبات فرد، مغایرت داشته و سبب مرگ داخل رحمی، سقط و یا مرده زایی شوند.

  تعداد دیگری سبب مرگ نوزاد  در فاصله ای از تولد وی می شوند.

  تعداد دیگری از ناهنجاری ها سبب مرگ نمی شوند اما پس از تولد باعث ناتوانی های نوزادی، کودکی  ودوران بلوغ می شوند. سبب بروز مشکلات متعدد در نگهداری از کودک می شوند و سبب بروز مشکلات مختلفی در خانواده، جامعه و محیط زندگی افراد خواهند شد.

   پس به یاد داشته باشید که تعداد زیادی از مشکلات در کنار هم فقط به علت یک بیماری دیده می شود که همگی با کنترل مناسب  و پیگیری و درمان قبل از بارداری، انجام مشاوره ها در دوران بارداری و کنترل لازم در زمان بعد از بارداری، قابل پیشگیری  وتخفیف می باشند.

  آزمایشات ژنتیک، تنظیم مناسب داروها، پرهیز از عفونت ها و درمان به موقع و کنترل نرمال آن، کنترل بیماری های زمینه ای والدین، همگی سبب می شوند تا از خلق یک موجود ناهنجار و یا بیمار در خانواده جلوگیری شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 11 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ناهنجاری ,مادر ,مشکلات ,شوند ,اختلالات ,کنترل ,مادر باردار ,تعداد دیگری ,بروز مشکلات ,شوند تعداد ,وجود ناهنجاری ,شوند تعداد دیگری ,
  Fetal abnormality

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149106
 • بازدید امروز :219240
 • بازدید داخلی :9081
 • کاربران حاضر :140
 • رباتهای جستجوگر:413
 • همه حاضرین :553

تگ های برتر